Ruch Światło-Życie
Zapraszamy na spotkania naszej wspólnoty – znajdzie się miejsce dla każdego. Spotykamy się w piątki.
Zaczynamy Mszą Św. o 18, potem idziemy do domu katechetycznego. Tam modlimy się wspólnotowo, mamy spotkania formacyjne w małej grupie, uczymy się śpiewu, słuchamy konferencji o liturgii, modlitwie, relacjach z ludźmi i in., obchodzimy czyjeś urodziny, bawimy się – różnie… Staramy się sobie pomagać, dzielić tym, co mamy; szukamy Boga i staramy się, by nie był dla nas odległym posążkiem, którego nie rozumiemy.
Poza tym jesteśmy zawsze na Mszy niedzielnej o 11:00, przed którą o 10:25 włączamy się w modlitwę Kościoła – jutrznię. Jesteśmy otwarci – chętnie porozmawiamy, poradzimy, pomożemy. Chcemy, żeby było nas więcej.
Naszym opiekunem jest ks. Bartek Szymczak, a moderatorką Monika Jelonek.
A czym tak naprawdę jest Ruch Światło-Życie?
Jeden z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II.
Jest dla wszystkich. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: dzieci (Oaza Dzieci Bożych), młodzież gimnazjalną (Oaza Nowej Drogi), licealną i studiującą (Oaza Nowego Życia), dorosłych (Oaza Dorosłych), jak również kapłanów, zakonników (Unia Kapłanów Chrystusa Sługi), członków instytutów świeckich oraz rodziny (Domowy Kościół).
Poprzez, odpowiednią dla każdej z grup, formację wychowuje dojrzałych chrześcijan, którzy chcą brać odpowiedzialność i współtworzyć parafię (R.Ś-Ż służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot).
Znakiem Ruchu Światło – Życie jest starochrześcijański symbol fos-dzoe (gr. światło, życie splecione literą omega tworzące krzyż). Światło, które daje nam Chrystus chcemy wprowadzać w życie.
Duchowość Ruchu Światło – Życie została wyrażona w Drogowskazach Nowego Człowieka.
Cel Ruchu Światło – Życie jest osiągany poprzez realizację programu formacyjnego:
Wychowanie nowego człowieka (indywidualny)
Odnowa parafii w świetle dokumentów Soboru Watykańskiego II (wspólnotowy).
W ciągu roku uczestnicy formują się w małej grupie – jest to środowisko konieczne dla utrzymania ich wiary. Ma wymiar wspólnoty chrześcijańskiej. W wakacje wyjeżdżamy na rekolekcje formacyjne.
Odpowiedzialność za całość Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu Światło – Życie, w diecezji moderator diecezjalny, a w rejonie – odpowiednio – moderator rejonowy.
Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w 1954 rl. Ruch Światło – Życie rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową.. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”.
Trzy etapy formacyjne: ewangelizacja (doprowadzenie do świadomej, osobistej decyzji wiary), katechumenat (poznanie i zaangażowanie we wspólnotę Kościoła oraz rozpoznanie własnych charyzmatów i znalezienie powołania) i diakonia (dojrzałe podjęcie posługi).
Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki.
Ruch Światło – Życie powstał i rozwija się w Polsce a w ostatnich kilkunastu latach rozszerza się również poza jej granicami: na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, na Białorusi, Łotwie.